Продукти:
Всеки път, когато сменям кухнята, ми трябва известно време, за да свикна с нея и да започна да готвя. Приготвянето на сандвичи и салати не се брои! :) Този път обаче, освен с новата кухня, трябваше да свикна и с различните продукти в Германия. Голяма част от продуктите, които ежедневно ползвам в България, тук ги няма, други пък - трудни за намиране по българските супермаркети, в Германия са навсякъде. Едно от първите неща, които забелязах по немските супермаркети, беше изобилието на Био продукти, които са съвсем малко по-скъпи от останалите. Кисело мляко, саламурено сирене и извара няма, но пък има Saure Sahne 10% Fett (кисела сметана 10% масленост), Weißer Käse (бяло сирене)... Навсякъде се намират портокалови и лимонени корички, филирани бадеми, ядки за крокант и разни други глезотии за украса на десерти, но те ще бъдат предмет на друга публикация.
По същество за Рататуй:
Патладжанът се обелва изцяло или на ленти, според предпочитанията на всеки. Аз го обелих на ленти, защото вкъщи винаги сме го приготвяли по този начин. Нарязва се на колелца и всяко от тях се посолява обилно. Така посолен, патладжанът се оставя за 15 минути, докато се "освободи" от горчивия сок. След това парчетата се измиват със студена вода, нареждат се в тавичка и се слагат във фурната да се позапекат за 15-20 минути (при 180 градуса).
През това време лукът се нарязва на кубчета и се сотира в предварително загрята мазнина - аз използвах слънчогледово олио. Когато лукът започне да става прозрачен, към него се прибавят доматите, 2-3 щипки черен пипер и още толкова сол и риган. Сосът се оставя да поври 4-5 минути, след което се сваля от огъня.
Чушките и обелените тиквички се нарязват на колелца.
Запечените патладжани се оставят да поизстинат, след което всяко колелце се разрязва на четири.
В предварително намазана с малко мазнина тавичка се изсипва доматеният сос и върху него се подреждат нарязаните зеленчуци, като се редуват - тиквичка, чушка, патладжан, тиквичка, чушка и т.н. Наредените зеленчуци се поръсват с риган и още малко олио.
Покриват се с алуминиево фолио и се оставят да се пекат при 200 градуса. При мен изпичането отне около 1 час, като малко преди зеленчуците да бъдат напълно готови, махнах фолиото, за да се позапекат и отгоре.
Готовото ястие сервирах с препечени филийки Bauernbrot (Селски хляб).