Продукти:
За маслиновата паста:
За патладжанения дип:
До следващите две рецепти стигнах, търсейки идея за лека лятна вечеря, която да подхожда добре на бяло вино и сладки приказки (е, с приказките не се получи много, докато не свършиха брускетите... :) ). Реших да са брускети, защото се приготвят бързо, а различните видове топинг внасят разнообразие от вкусове. При приготвянето на маслиновата паста експериментирах, като предвидливо си записвах количествата от продукти, които слагам, докато стигна до желания резултат. Текстурата на домашната маслинова паста се различава от тази на готовите пасти по магазините - маслините са по-едро смлени и вкусът им се откроява по-добре.
За патладжанения дип използвах рецепта, която намерих в блога Kitchen of Palestine. Мутабал (или бабагануш) е типично за арабската кухня мезе, което на мен много ми напомни на кьопоолу, но съдържа само патладжан. Не е в духа на арабската кухня, но открихме, че си подхожда чудесно със синьо сирене.
Приготвяне на маслиновата паста:
Двата вида маслини и лукът се слагат в кухненския робот и се смилат добре. Слънчогледът се смила отделно или се счуква в хаванче. Целта е да стане с консистенция на брашно и да не се усеща на парченца в пастата. Смлените семена и останалите продукти се прибавят към маслините и всичко се разбърква до получаването на равномерна смес.
Приготвяне на патладжанения дип:
Патладжаните се измиват и цели се слагат в тавичка във фурната. Пекат се при 200 градуса, докато омекнат напълно и се разпукат - при мен това отне около 1 час. Още докато са топли се обелват и дръжките се изрязват. Сърцевината на патладжаните се почиства от семките, ако има такива, след което се смила в кухненския робот. Към смлените патладжани се прибавят 4 с.л. сусамов тахан, 2 пресовани скилидки чесън, зехтинът и накълцаният магданоз. Накрая се слагат сол и лимонов сок на вкус. Аз сложих сока от един малък лимон.